SLOVNÍČEK - K

  • Zelenou barvou jsou uvedeny skotské názvy tanečních figur
    Pokud v textu - popisu jednotlivých výrazu je text vyznačen tučně, znamená to,

    že význam hledejte pod příslušným začátečním písmenem

    Pro lepší orientaci jsou postavy Dam a Pánů vyznačeny barevně 

  • K

  • KILT
        -  Je tak nazývána skotská sukně vyrobená z pravé vlny. Kilt nosí muži a je jednou z částí typického oblečení Skota. I když se mu říká tradiční a původní, byl vynalezen v roce 1725 Angličanem Thomasem Rawlinsonem, majitelem železných hutí. Řeknete-li před Skotem,
    že nosí sukni, (místo kilt) zaděláváte si na pěkný malér
  • KOŠÍČEK = BASKET
  • KROKY - v klasickém country tanci - Taneční krok
    - POLKA - PŘEMĚNNÝ KROK.. Dle Wikipedie: Polka je společenský tanec v 2/4 taktu, který vznikl okolo roku 1830 v Čechách.
       Dvě čtvrťové notové hodnoty dávají dohromady notu půlovou - lidově půlku. A z termínu půlka mohla časem vzniknout Polka. Z Čech se polka rozletěla do celého světa. Nám countrystům, se díky klubu DVORANA Praha:  https://dvorana.cz/uvod/uvod/ vrátila také v podobě Mexických polek, a CALEDONIAN Clubhttps://web.caledonianclub.eu/ nás učí zase skotské verze naší polky.
       PŘEMĚNNÝ KROK můžeme tančit: vpřed, vzad, stranou i dokola. Našlapujeme na patu, tančíme na celých chodidlech. Stejným výrazem se označuje i hudební skladba v jeho rytmu.
       Dle lidu obecného, tedy i nás, je to označení popisně - polkový krok = krok-sun-krok a ve skotských tancích pro změnu Reel . Počítáme si při tom - Raz - a - Dva. Druhý krok je kratší
    a tím dostaneme tyto tři kroky na dvě doby. 
        V jednom polkovém kroku uděláme toto: Prvním krokem vykročíme = Krok; druhým krokem přisuneme druhou nohu; Třetím krokem opět vykročíme tou nohou, kterou jsme dělali první krok.
    Jak se to dělá - https://www.jaksetodela.cz/video/2834/tanec-polka-jak-se-tancuje-polka
  • KRUH viz: TANEČNÍ FORMACE - CIRCLE
  • KVAPÍK - viz: PŘÍSUNNÝ KROK.
    V historických tancích se to figura nazývá Écossaise.
         Partneři přistoupí čelem k sobě, Dáma vloží ruce do roztažených rukou Pána. Tomuto držení rukou se také říká Motýlek, nebo Butterfly. Oba jdou stranou rychlým krátkým přísunným krokem. Na jednu dobu děláme jeden krok = (krok bokem + přísun druhé nohy), s mírným výskokem, při kterém se nám dotknou paty o sebe, jako když kovbojové zazvoní ostruhami, (brát ostruhy na bál, je ale proti taneční etiketě!).
        Ve skotských tancích, se krok dělá na špičkách, s propnutými koleny
    i špičkami. Špičky jsou vytočeny od sebe. A je to krok, kdy se přesunujeme v kruhu


© 2017 Worlds Collide. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky