slovníček - D - E

  • Zelenou barvou jsou uvedeny skotské názvy tanečních figur
  • Pokud v textu - popisu jednotlivých výrazu je text vyznačen tučně, znamená to,
    že význam hledejte pod příslušným začátečním písmenem
    Pro lepší orientaci jsou postavy Dam a Pánů vyznačeny barevně
  • D
  • DIP and DIVE - LOCHNESKA.
  •      Výchozí formace - dva páry čelem k sobě. Několik těchto čtverečků stojí v kruhu, v dlouhé řadě, nebo čtverylce. Určené páry zpravidla Hlavní páry - stojí po směru tance. Vytvoří oblouk zvednutím spojených vnitřních rukou, protější páry se sehnou a projdou tímto obloukem. Všechny páry jsou stále v pohybu, nezastavují se.
  •     Páry, které tvoří oblouk jdou zároveň také dopředu. Když se minou, tak páry, které procházely vytvoří oblouk a páry, které tvořily oblouk projdou. Pár, který tvoří oblouk se drží volně vnitřní rukou, v takové vzdálenosti od sebe, aby mohl procházející pár projít.
         V případě, že je těžké udržet spojení nad procházejícím párem, na chvíli ruce uvolní a včas opět spojí. Procházející dvojice se drží obvyklým způsobem, aby prošla pod obloukem sehne se dostatečně hluboko. Čas průchodu na jeden oblouk je nejčastěji 4 doby.

  • DUCK FOR THE OYSTER - POTOPENÍ PRO ÚSTŘICI.
         Vycházíme z pozice dvou párů stojících čelem k sobě. Tanečníci si podají ruce do malého kroužku. Určený pár ze svého spojení zvednutím rukou utvoří a druhý pár jde vpřed, a tou BRANOU nahlédne ven a vrátí se zpět - couvá na své místo. Totéž se zopakuje s druhým párem. Po celou dobu se stále všichni drží za ruce. Trvání figury  je 2x8 dob.
    DO SI DO = OBCHÁZENÍ ZÁDY
         (výslovnost této taneční figury je v naší oblasti různá, někdo vyslovuje "dosido", volně podle Jana Wericha - čti jak vidíš, nebo také "dosajdo").
    -   Dva tanečníci stojí čelem k sobě čelem. Figuru začnou tím, že jdou proti sobě, minou se pravými rameny, ukročí doprava (míjí se zády) a couvají zpět, přičemž se minou levými rameny. Končí na původních místech čelem proti sobě. Při figuře se nikdo neotáčí. Při míjení se tanečníci dívají přes rameno na partnera, s kterým se právě míjí.
    -   Podobná figura je SEEW SAW, (siso) kdy tanečníci se míjí nejprve levým ramenem, zády, pravým ramenem a postoupí na své původní místo.

  • DRŽENÍ RUKOU
  •      V klasickém country - Párové držení. Ten, kdo má partnera/partnerku po pravém boku, je v postavení páru označen jako Pán. (men, gentleman).Ten druhý v páru je označen jako Dáma (lady). Toto označení platí i v případě, že nás taneční figura svede do páru se stejným pohlavím.
    - Postavení vedle sebe - Pán podává pravou ruku své Dámě dlaní nahoru, ta do ní vkládá levou ruku. Oba mají spojené ruce bokem, zvednuty nad svými lokty. Pokud je Pán dlouhán a tancuje s Dámou malého vzrůstu, nebo s dítětem, svou pravou ruku sníží tak, aby to Dámě bylo příjemné, lokty se nedotýkají těla.
  • - Postavení čelem k sobě pro figuru CHASSE = Pán nabízí Dámě obě ruce obdobně jako v páru, ale před tělem a roztažené, opět dlaní nahoru.
  • Ve skotském držení je malá změna. Pán nabízí ruce také před tělem, ale jen pokrčené v loktech a neroztažené

E    
             ECOSSAINE  = Přísunný krok  v historických tancích



© 2017 Worlds Collide. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky